Tänään se alkaa, nimittäin loma ja matka vaimon kanssa Sansibarin paraatisimaiselle saarelle! Edessä on puolentoista viikon verran rantaelämää ja maksimaalista rentoutumista.
Kohteessa meillä on vastassa lähes kolmenkymmenen asteen lämpö ja valkoisena hohtavat hiekkarannat. Vastassa on myös väsymättömänä aaltoileva ja turkoosinkirkas Intian valtameri, eksoottisten mausteiden ja makujen armada, afrikkalainen vieraanvaraisuus ja rauhallinen elämänrytmi – yhdistelmä joka taatusti saa suupielet vastustamaan painovoimaa.
Samaan aikaan saarella on myös synkkä historiansa: Sansibar oli orjakaupan suurimpia kauttakulkukeskuksia, jättäen jälkeensä kauhistuttavan perinnön. Saarelle matkatessa ei voi olla ajattelematta kaikkia niitä kohtaloita, joita sadattuhannet orjiksi pakotetut ihmiset joituivat kohtaamaan. Tämä tuo kontrastia ikuista kesää elävälle saarelle.
Tekemisenä pelkkää rentoutumista
Lomalle mennään luonnollisesti rentoutumaan ja jotta siinä onnistuisi täydellisesti, täytyy insinöörismielisen miehen luoda to do -lista, jota seurata. Meikäläisen lomalistalta löytyy ainakin seuraavat asiat:
Eiköhän tuota listaa seuraamalla löydy täydellinen lomafiilis! Tunnelmia Sansibarin paratiisisaarelta seuraa tulevien blogi-postausten myötä, myös Ajatusmatkalla-blogin Facebook-sivulla.
Lomaterveisin, Antti