Kesäloma on minulle aktiivisinta suppailuaikaa, sillä mökkijärvemme on ihanteellinen 3-5 kilometrin lenkeille. Nämä lenkit ovat rentoutumisen ja kuntoilun kannalta sopivia ja niitä ehtii kesäloman aikana – parhaina kesinä – tehdä yli 30, joten suppailukilometrejä kertyy oikein mukavasti.

Auringonlaskuja ja peilityyntä
Tänä vuonna heinäkuu oli säiden puolesta yllättävä ja sillä oli suora vaikutus suppailumääriini.
Heinäkuun ensimmäinen viikko (ja minun ensimmäinen lomaviikkoni) oli viileä ja ikävän sateinen. Myös ukonilma kuritti mökkiseutuamme, minkä seurauksena olin pakotettu pysymään sisätiloissa ja jättämään suppailun vähemmälle. Seuraavat lähes kolme viikkoa taasen muuttuivat trooppisen helteisiksi, jolloin järkevää aikaa suppailla oli oikeastaan vain aikaisin aamusta tai illalla pahimman kuumuuden hellittäessä.
Yllättäen helteen mukana seurasi reilun viikon tyyni jakso, jolloin tuuli oli mökkijärvellämme minimissään ja pääsin nauttimaan aivan peilityynestä järvestä aamusta iltaan – mikä on melkoisen harvinaista, ainakin niin pitkinä jaksoina.



Pitkät helteet myös lämmittivät järviveden, mikä oli lasten uimaharjoittelun osalta oikein mukavaa (eikä se suppailuakaan haitannut). Tämän kesän osalta voikin sanoa, että perheemme on viettänyt vedessä lähes koko kesäloman, tyttärieni uiden ja pulikoiden parhaimmillaan heräämisestä iltatoimiin.
Suppailukausi jatkuu vielä
Vaikka kesäloma on jo (valitettavasti) ohi, suppailukausi jatkuu vielä siihen asti kunnes liian kylmät säät pakottavat toisten lajien pariin. Sitä ennen aion nauttia vielä suppailusta ja kauniista auringonlaskuista, joiden ihailuun paras aika on loppukesästä ja syksystä.

Hyviä suppailuhetkiä!
Suppailuterveisin, Antti

Tämä olikin hyvä muistutus. Vielä ehtii nauttimaan kesästä niin suppailun kuin muidenkin aktiviteettien merkeissä!
TykkääLiked by 1 henkilö
Hyviä suppailuita sinne!
TykkääTykkää